Cauta:

FOTBAL. PRELIMINARII CM - Care fotbal, nenea Daum?

Categorie: Sport | Autor: Mircea GRUMAZ | (12 iunie 2017, 10:30)

Naţionala de fotbal a României a fost învinsă de Polonia cu scorul de 3-1, sâmbătă seara, pe Stadionul Narodowy din Varşovia, în Grupa E a preliminariilor Cupei Mondiale de fotbal din 2018.

În urma acestui rezultat, Polonia a făcut un pas mare către turneul final din Rusia, în timp ce România este ieşită practic şi din cursa pentru locul doi, fiind la zece puncte în urma liderului. Sigur că şanse ar mai fi, pentru că între locul 2 şi sunt patru puncte, doar că jocul României arată fix exact aşa cum arată şi tărişoara noastră. Defensivă, plină de scandal şi cu incompetenţi puşi să facă treabă bună.

Polonia a dominat prima jumătate de oră, a avut o posesie covârşitoare, dar nu şi-a creat ocazii mari de gol. Asta în condiţiile în care România avea nevoie de un rezultat pozitiv. Gazdele au primit penalty în min. 28, după un fault fără sens comis de Cristian Săpunaru asupra lui Lewandowski, care a transformat fără emoţii (29).

Răzvan Marin a fost primul tricolor care a ameninţat poarta poloneză, dar şutul sau de la distanţă (32) s-a dus peste ţintă.

Gazdele au avut câteva minute de forcing, iar Tătăruşanu a respins centrarea lui Piszczek, din faţa lui Lewandowski (33), apoi Grosicki (36) a şutat modest, din poziţie de finalizare, şi Tătăruşanu a reţinut, după care portarul Fiorentinei a salvat golul într-o situaţie de unu la unu cu Lewandowski (38).

Finalul primei reprize a fost mai bun pentru România, dar fundaşul stânga Latovlevici (41) a tras din careu cu dreptul, pe lângă poartă, iar Stancu (45) a expediat un şut de la 25 m, de asemenea, pe lânga poartă.

România a avut o oportunitate bună în debutul reprizei secunde, dar Latovlevici (49) a tras în zid. A ajuns şi Lato mare specialist în executarea loviturilor libere.

Lewandowski a majorat avantajul Poloniei (57), cu capul, dintre Chiricheş şi Săpunaru, la cornerul executat de Zielinski. Lewandowski a reuşit tripla în min. 62, tot din penalty, după ce Toşca a greşit în propriul careu, iar apoi l-a faultat pe Zielinski.

Ultimul sfert de oră a aparţinut echipei României, care şi-a creat câteva oportunităţi, reuşind să şi marcheze o dată. Stanciu a tras din careu (76), dar Szczesny a reţinut, iar un minut mai târziu Bogdan Stancu l-a învins pe portarul polonez cu un şut din afara careului, deviat de Michal Pazdan.

Stanciu (80) a tras pe lângă din marginea careului, apoi Hanca (87) a reluat peste poarta la centrarea lui Toşca, iar Stancu (90+2) a trimis peste poartă.

România rămâne pe locul 4 în clasament şi va juca următorul meci marţi, la Cluj-Napoca, amical împotriva reprezentativei statului Chile. Următorul joc în preliminarii va avea loc pe 1 septembrie, acasă, cu Armenia.

Polonia - România 3-1 (1-0)

Varşovia, Stadionul Narodowy: 57.128 spectatori

l Polonia: Wojciech Szczesny - Lukasz Piszczek, Thiago Cionek, Michal Pazdan, Artur Jedrzejczyk - Jakub Blaszczykowski, Krzysztof Maczynski (44, Grzegorz Krychowiak), Karol Linetty (72, Arkadiusz Milik), Kamil Grosicki - Piotr Zielinski (81, Lukasz Teodorczyk) - Robert Lewandowski. Selecţioner: Adam Nawalka.

l România: Ciprian Tătăruşanu - Romario Benzar, Vlad Chiricheş, Cristian Săpunaru, Alin Toşca, Iasmin Latovlevici (60, Gheorghe Grozav) - Bogdan Stancu, Mihai Pintilii, Răzvan Marin (79, Sergiu Hanca), Alexandru Chipciu (60, Nicolae Stanciu) - Florin Andone. Selecţioner: Christoph Daum.

l Arbitri: Ruddy Buquet -Frédéric Cano, Guillaume Debart; arbitru de rezervă: Nicolas Rainville (Franţa)

Cartonaş galben: Săpunaru (28).

Grupa E

w Kazahstan - Danemarca: 1-3 (0-1); Islambek Kuat (76) / Nicolai Joergensen (27), Christian Eriksen (51 - 11m), Kasper Dolberg (81)

w Muntenegru - Armenia: 4-1 (2-0); Fatos Beciraj (2), Stevan Jovetic (28, 54 şi 82) / Ruslan Koryan (89)

w Polonia - România: 3-1 (1-0); Robert Lewandowski (29 - 11m, 57 şi 62 - 11m) / Bogdan Stancu (77)

w 5 octombrie: România - Kazahstan; Muntenegru - Danemarca; Armenia - Polonia

w 8 octombrie: Danemarca - România; Kazahstan - Armenia; Polonia - Muntenegru.

Categoria de subiect: fotbal; preliminarii; Romania; Polonia; Cristoph Daum; nationala; Campionat Mondial